Elevhälsan

Här arbetar

Karolina Insulander Jämtin, skolsköterska
På skolan: måndag, torsdag och fredag

Havva Orhan, skolsköterska

På skolan: tisdag-fredag

Kristina Zengin, kurator
På skolan: måndag till fredag

Emma Supanich, skolpsykolog
På skolan: måndag och fredag

Skolläkare finns på skolan en dag i månaden och träffar elever som genom skolsköterskan har en bokad tid.

Om skolhälsovården

Skolhälsovården arbetar främst förebyggande och hälsofrämjande genom hälsosamtal och hälsokontroller. Vi följer upp och kontrollerar tillväxt, syn, hörsel, gör screening för scolios samt vaccinerar enligt fastställda rutiner.

Hälsosamtal hålls i åk 4 och åk 8 samt vid behov.

Skolsköterskan ingår i skolans elevhälsoteam som har regelbundna möten varje vecka.


Elevhälsoteam

Anna Karin Hellsten

Rektor
0733-41 42 66
anna-karin.hellsten@vastbergaskolan.se

Anna Stenbom

Skolchef
0733-41 42 68
anna.stenbom@vastbergaskolan.se

Kristina Zengin

Kurator
08-563 161 07
kristina.zengin@vastbergaskolan.se

Skolläkare


Kontakt förmedlas via skolsköterskan.

Sahra Otto Cronhamn

Specialpedagog årskurs F-3
sahra.otto-cronhamn@vastbergaskolan.se

Skolsköterska

Skolsköterska
08-563 161 09
skolskoterska@vastbergaskolan.se

Nicole Martholm

Specialpedagog årskurs 7-9
nicole.martholm@vastbergaskolan.se

Victoria Dewoon

Specialpedagog
victoria.dewoon@vastbergaskolan.se

Ann-Sofie Lundström

Biträdande rektor F-3
070-0009493
ann-sofie.lundstrom@vastbergaskolan.se

Marielle Almgren

Biträdande rektor 4-6
0733-414 264
marielle.almgren@vastbergaskolan.se

Victoria Atteblad

Biträdande rektor 7-9
076-130 15 20
victoria.atteblad@vastbergaskolan.se

Eva Karin Häggblom

Studion, resurslärare, SV/EN
eva-karin.haggblom@vastbergaskolan.se

Maria Woxblom

Speciallärare F-3
maria.woxblom@vastbergaskolan.se

Krisgruppen

Anna Karin Hellsten

Rektor
0733-41 42 66
anna-karin.hellsten@vastbergaskolan.se

Anna Stenbom

Skolchef
0733-41 42 68
anna.stenbom@vastbergaskolan.se

Eva Malmborg

Biträdande rektor anpassad grundskola
0733-414 267
eva.malmborg@vastbergaskolan.se

Kristina Zengin

Kurator
08-563 161 07
kristina.zengin@vastbergaskolan.se

Milan Vorkapic

Vaktmästare
0733-41 42 63
milan.vorkapic@vastbergaskolan.se

Skolsköterska

Skolsköterska
08-563 161 09
skolskoterska@vastbergaskolan.se

Ann-Sofie Lundström

Biträdande rektor F-3
070-0009493
ann-sofie.lundstrom@vastbergaskolan.se

Adrian Engdahl

IT-samordnare
it@vastbergaskolan.se

Mathias Nordberg

IT-administratör
it@vastbergaskolan.se

Victoria Atteblad

Biträdande rektor 7-9
076-130 15 20
victoria.atteblad@vastbergaskolan.se

Marielle Almgren

Biträdande rektor 4-6
0733-414 264
marielle.almgren@vastbergaskolan.se

För information eller rådgivning

Mottagningsgruppen

Hägersten – Liljeholmen
08 – 508 223 00

Mottagningsgruppen

Hägersten – Liljeholmen (växelnummer)
08 – 508 220 00

BUP


08 – 514 529 50

Maria ungdom


08 – 672 465 00

Adam Gustafsson

Fältassistent
076-122 33 35